Práce s příběhem

04.12.2018

Ve výstavbě :-)

1. setkání

Příběh se skládá ze tří částí. Má začátek, prostředek a konec. Vypadá to banálně, ale hodně lidí právě u takto jednoduché věci dělá chyby.

Problém vzniká ve chvíli, kdy vypravěč povídá příběh tak, jak by povídal třeba kamarádům o tom, co zažil o prázdninách. Třeba že byl u babičky, pak byl ještě u moře. A u babičky pomáhal s hospodářstvím, zatímco u moře se koupal a snědl tunu zmrzliny.

Rozdíl mezi vyprávěním kamarádům a divadelním/filmovém/literárním vyprávění spočívá v tom, že vyprávíme o jedné věci, která je pro nás nejdůležitější a snažíme se diváka co nejvíce zaujmout. Neskáčeme z jednoho příběhu do druhého, ale jdeme po základní linii. Ukážeme si tedy, jak by měl vypadat dokonalý příběh.

Učitel povídá, co nedávno dělal. "Vstal jsem, vyčistil jsem si zuby a šel jsem pracovat.
Včera jsem měl chuť podívat se na film, tak jsem si jeden pustil a pak jsem šel spát."

"Takhle vypadá dokonalý příběh." Děti se v tuto chvíli obyčejně zasmějí a je jim jasné, že tady něco neklape. Tyto dokonalé příběhy jsou nudné. Něco to chce. A to něco je zápletka.

Zápletka je důležitou součástí příběhu. Úkolem zápletky je zaujmout diváka. Během zápletky se stane něco zajímavého, co diváka přiměje dívat se dál. 

1. Úkol:  Vymyslete zápletku k následující situaci: Člověk se chce napít, vezme sklenici, jde ke kohoutku a ... (Děti doplňují zápletku).
Poté děti řeknou další téma a hledáme další zápletky.
2. Úkol: Děti se rozdělí do dvojic a vymyslí si krátký příběh, zvlášť se zamyslí nad zápletkou.

Poznámka: Pozor na předzápletky. Příklad: Téma je hory. Dítě vymyslí, že dítě jede na saních a najednou se rozplácne. To může být samo o sobě zápletkou, ale ne ve chvíli, kdy se dítě zvedne a jde sáňkovat dál. Pak se rozplácnutí stává pouhou událostí. Má-li se stát zápletkou, začneme o této situaci přemýšlet - proč se dítě rozpláclo (protože mu někdo pomohlo, strčil ho duch, najel na růžový safír...). Tyto situace nás nutí k dalším otázkám a zápletka ožívá. Samotné rozplácnutí pak označuji jako předzápletku, i když je to vlastně nesmysl :-)

Ve chvíli, kdy učitel vidí, že děti vědí, co po nich chce, přistoupí k dalšímu úkolu - tvorba expozice a zápletky. Expozice, nebo též úvod nám nastíní, kdo v příběhu bude vystupovat, kde je, případně, kdy se příběh odehrává.

Úkol: Zkuste vymyslet expozici příběhu. Každý pracuje sám za sebe, příběh pouze vyprávíme.
Dítě 1: Holčička je s maminkou v restauraci.
Dítě 2: Do školy chodí kluk, do jeho třídy nastoupí nová dívka.

Když víme vše podstatné, nastupuje jedna z nejdůležitějších částí a tou je zápletka. Ta často rozhoduje o tom, zda se divák bude chtít dívat dál, a nebo ne. Při zápletce se musí stát něco, čím diváka zaujmeme. Hlavní postava je postavena před nějaký problém, něco se jí stane, donutí ji to vyjít mimo očekávaný průběh událostí.

Úkol: Vymyslete zápletku k vašemu úvodu. Zopakujete úvod, přidáte zápletku.
Dítě 1: Z maminky se stane příšera a začne všechny a všechno žrát.
Dítě 2:
 Kluk se do holky zamiluje. Chce jí vyznat lásku, ale neví jak na to. Jednou se stane, že ho holka sama osloví, ale on se poleká a uteče pryč.

Když víme zápletku, začneme stupňovat naše vyprávění. Pohráváme si příběhem a postupně přejdeme k jeho vyřešení - k pointě příběhu. Často se ale jedná jen o zdánlivé řešení a my diváka překvapíme neočekávaným závěrem.

Úkol: Zkuste rozehrát váš příběh. Zároveň vymyslet i řešení vašeho příběhu.

2. setkání

Při druhém setkání začneme pracovat na příběhu, který se v závěru stane společným dílem skupiny.
Každé dítě dostane za úkol vymyslet svůj příběh a odprezentovat je ostatním. Stačí, když ví expozici a zápletku. Učitel vše zapisuje. Poté se vyberou dva, až tři příběhy, děti je zkusí rozehrát. 

Ukázky z práce v hodině:

Sofča - Byl jeden chlapeček ve škole na chodbě. Ten chlapeček šel do chodby, kam nesmí lízt. Vidí pána, který krade věci. Chlap kluka unesl do lesa.
Ve škole zazvonilo, zjistilo se, že kluk je pryč. Kluka začala hledat celá škola.
Páni v lese mu vyhrožují, že ho zabijou. Kluk se furt vrtěl a pánové kluka zabili.

Kiki - Ve škole dva kluci si mají navzájem zkontrolovat práci. Nenávidí se. Začnou se prát. Paní učitelka je usměrní, ale kluci se perou dál. Učitelka zavolá ředitelku, ředitelka se po cestě přizabije. Jeden kluk dá druhému ránu do srdce, čímž ho zabije. Pak zavolají záchranku a obě maminky. Policajti zjistí, že za to může kluk, který dal velkou ránu. Paní učitelka se bojí, že půjde do vězení. Do vězení jde na konec kluk, který za to může. Jedna holka mrtvého kluka milovala a rozbrečí se.

Helča - Jedna holka šla sama na kroužek, chtěla nastoupit do metra, ale jeden pán ji strčil do kolejí. Holka neví, co má dělat. Najednou se za ní rozsvítí světla metra.

Mia - Čtyřletý Martin se probudí. Máma na něj volá, že přijde čert a Mikuláš. Martin začne bulit, máma ho uklidní, že přijdou až později. V poledne někdo zabuší a do obýváku vlítne Mikuláš a Čert. Mikuláš řekne Martinovi, ať zazpívá písničku. Martin zazpívá srandovní písničku, Mikuláš se začne smát, až mu z toho spadnou fousy. Zjistí se, že je to tatínek.

Kačka - Jedna holčička - Emilka (13 let) jede k babičce. U babičky je nuda. Emilka vyleze na půdu, řekne si, že vyleze na půdu a že tam něco najde. Najde knihu hororů. Čte si je. Horory se jí zdají. Sen je o babičce Grany.