Emoce - nemoce

18.02.2019

Hodinu můžeme začít povídáním o tom, zda už děti někdy zkusily využít nemoc ve svůj prospěch. Třeba, že se jim něco nechtělo dělat, nechtěly do školy atd. Dokázaly si pak "vyrobit" nějakou nemoc? Jestliže ano, pak se bavíme o tom, že jsme si naší nemoc vyrobili vědomě. 

Ale naše tělo je vynalézavé a dokáže si vytvořit nemoc i bez naší vlastní vědomé snahy.

Tuto skutečnost vtipně zpracoval soubor Sedm muffinů a jeden koláč ve filmečku Zlomená noha (na film se můžeme podívat). 

V dnešní době je už vědecky dokázáno, že se naše nemoce neobjevují jen tak z rozmaru, ale že když jsme nemocní, tak nám většinou naše tělo dává nějakou zprávu. Říká nám: Něco děláš špatně, musíš to změnit! Dostaneme chřipku, vlezeme si do postele a čekáme, než to přejde. Co nám tím chtělo naše tělo říct? Třeba to, že už je unavené a chce si odpočinout. My si zalezeme do postele, rodiče se o nás starají, nikdo po nás nic nechce a my se uzdravíme.

Dospělákům se stává to, že je něco trápí pořád dokola. Třeba je bolí kolena, nebo záda, nebo hlava a opakuje se to furt dokola. Od svého těla s tím dostávají znamení, že něco není v pořádku. Někteří dospěláci svoje tělo poslechnou a začnou se sebou něco dělat, jiní si vezmou prášky, ale nic nezmění.

Přitom právě ta nemoc funguje jako kontrolka v letadle, která píská, bliká a říká: Pozor pozor, nefunguje nám jeden motor! Musíme přistát! Co by měl v tomto případě udělat pilot letadla? Radši přistát, protože jinak by letadlo mohlo spadnout.

Když v našem těle začne pískat a blikat kontrolka, tak nám tím naše tělo také něco hlásí. Třeba, že bychom měli zastavit a na chvíli se zamyslet, co nám chce naše tělo říct. Jaký nám dává signál.

A nyní přichází první úkol: Zahrajte scénku na téma: Proč maminku bolí hlava. Hraje se dvojicích. 

Děti odehrají scénku, můžeme zkusit najít nějaká rčení, které budou odpovídat maminčině stavu: Má toho nad hlavu. Nebo: Má toho plnou hlavu. Neví, kde jí hlava stojí atd.

V tu chvíli má maminka dvě možnosti. Jedna možnost je, že si vezme prášek. Jenže co tím udělá? Práškem jen vypne kontrolku, která píská a bliká a říká: Něco je v nepořádku. Prášek bolest ztlumí, ale důvody bolesti zůstávají. Nedá se vyloučit, že ráno bude maminku bolet hlava nanovo.

Úkol: Vytvořte scénku, ve které toho bude mít maminka "Nad hlavu".
Pak zahrajte druhou scénku. Maminka se objedná k doktorovi a ten jí poradí, co by měla dělat, aby jí nebolela hlava.


Když zbude čas, můžeme se s dětmi popovídat o dalších rčeních a hledat nemoce, které by s nimi souvisely. 


Například:

Nemůžu to spolknout.
Obrací se mi z toho žaludek.
Z toho by se člověk po...
Leží mi v žaludku.
Zastavilo se mi z toho srdce.
Praskne mi z toho hlava...
Hodně si toho naložil...
Podívej, kam to dotáhl.